Pravidla pro udělení značky

Žadatelem o udělení značky může být fyzická nebo právnická osoba, a to pouze výrobce sám – ne osoba zmocněná.

Žadateli mohou být nositelé místních tradičních řemesel, zemědělci i výrobci potravinářských a přírodních produktů.

Žadatel je povinen dodržovat pravidla správné výrobní, hygienické a veterinární praxe u potravinářských výrobků, správné zemědělské praxe u zemědělských výrobků, příslušných výrobních a bezpečnostních norem u řemeslnických produktů. Tuto skutečnost doloží žadatel čestným prohlášením. Žadatel čestným prohlášením doloží, že v souvislosti s výrobou přihlašovaného produktu proti němu není vedeno řízení ze strany orgánů ochrany přírody a ČIŽP.

Nová žádost

Žádost musí být předložena nejpozději v posledním termínu stanoveným Výzvou k podávání žádostí. Při podání žádosti žadatel předloží textovou dokumentaci a přihlašovaný výrobek (vzorek).

Textová dokumentace:

  • Řádně vyplněný dotazník, který je zároveň přihláškou
  • Kopie živnostenského listu, výpis z rejstříku nebo jiné oprávnění k vykonávané činnosti
  • Čestné prohlášení o souladu procesu výroby přihlašovaného výrobku s legislativou ČR a příslušnými oborovými normami
  • Čestné prohlášení o tom, že v souvislosti s výrobou přihlašovaného výrobku není proti žadateli vedeno žádné správní řízení ze strany České inspekce životního prostředí, Státní veterinární správy, Krajské hygienické stanice ze žádného ze samosprávných krajů v ČR a Hygienické stanice hlavního města Prahy
  • Jiné dosažené certifikace nebo ocenění apod., pokud existují

Přihlašovaný výrobek:

Konkrétní výrobek, který bude předmětem hodnocení k udělení certifikátu RP LHMK, v obalu určeném konečnému spotřebiteli. Ve výjimečných případech jako jsou velká umělecká díla namísto výrobku předloží fotodokumentaci.

Předložený výrobek bude žadateli vrácen po ukončení procesu hodnocení bez ohledu na jeho výsledek, vyjma výrobků svou povahou určených ke konzumaci.

 

Žádost o prodloužení

Žádost o prodloužení musí být předložena nejpozději v posledním termínu stanoveným Výzvou k podávání žádostí. Při podání žádosti o prodloužení předloží žadatel řádně vyplněnou přihlášku k prodloužení.

 

Produkt

Produkt musí být vyroben v příslušném regionu, dle mapy působnosti RP LHMK:

Seznam obcí na území jmenovitě:

Bělá pod Bezdězem; Bezděz; Blatce; Blíževedly; Bohatice; Brniště; Březovice; Cvikov; Česká Lípa; Čistá; Doksy; Dolní Krupá; Dubá; Dubnice; Hamr na Jezeře; Holany; Horní Libchava; Horní Police; Chotovice; Chlum; Jablonné v Podještědí; Jestřebí; Kamenický Šenov; Kravaře; Kozly; Krompach; Kunratice u Cvikova; Kvítkov; Luka; Mařenice u Cvikova; Mimoň; Noviny pod Ralskem; Nový Bor; Nový Oldřichov; Okna; Okrouhlá; Osečná; Pertoltice pod Ralskem; Polevsko; Plužná; Provodín; Prysk; Radvanec; Ralsko; Rokytá; Skalice u České Lípy; Skalka u Doks; Sloup v Čechách; Slunečná; Sosnová; Stráž pod Ralskem; Stružnice; Stvolínky; Svojkov; Svor; Tachov; Tuhaň; Velenice; Velký Valtinov; Volfartice; Vrchovany; Zahrádky; Zákupy; Žandov; Ždírec.

Produkt se na trhu v regionu musí vyskytovat minimálně 2 roky, musí pocházet zejména z regionálních/tuzemských surovin a vykazovat regionální a kvalitativní charakteristiky popsané v certifikačních kritériích.

Přihlášené produkty musí splňovat požadavky platných právních předpisů národního i evropského práva a produkce musí být v souladu s platnými oborovými normami a metodikami.

 

Proces hodnocení a certifikace

Proces hodnocení kvalitativních charakteristik přihlášeného výrobku pro udělení certifikátu RP LHMK provádí Hodnotící komise na základě žadatelem předložené textové dokumentace, předloženého výrobku, který je předmětem hodnocení, a vlastního posouzení.

Návrh k udělení certifikátu RP LHMK opravňujícího k užívání značky RP LHMK je výrobku přiřazen za dosažení alespoň minimálního přípustného bodového zisku v hodnotícím procesu a zároveň splnění podmínek dosažení minimální přípustné bodové hranice jednotlivých kategorií včetně jejich případných podkategorií.

Hodnotící komise má právo navrhnout správci značky zamítnutí udělení certifikátu, a to i v případě, že bodové hodnocení odpovídá podmínkám pro udělení certifikátu. Toto právo se vztahuje na nové žádosti i žádosti o prodloužení.

Všichni žadatelé, kteří předložili žádost o značku RP LHMK, budou o výsledku hodnocení informováni prostřednictvím e-mailu nejpozději do 7 pracovních dnů od data konečného rozhodnutí Hodnotící komise.

S vydáním certifikátu a užíváním značky je spojen poplatek ve výši 500 Kč na dobu 2 let. Poplatek se stává příjmem LAG Podralsko z.s. jakožto správce značky RP LHMK.

Žadatelům, jejichž výrobky byly Hodnotící komisí schváleny k udělení certifikátu RP LHMK, bude certifikát předán po uhrazení poplatku a doručení podepsaného originálu Smlouvy o spolupráci do kanceláře LAG Podralsko z.s. Následně se žadatel stává nositelem značky RP LHMK.

Maximální možný bodový zisk v hodnotícím procesu

Řemeslnický produkt:             53 bodů

Jiný produkt:                          43 bodů

Minimální přípustný bodový zisk v hodnotícím procesu

Řemeslnický produkt:             28 bodů

Jiný produkt:                          23 bodů

Hodnotící komise podá návrh na přidělení certifikátu RP LHMK výrobkům, které dosáhly alespoň minimálního přípustného bodového zisku v hodnotícím procesu a zároveň splnily podmínky minimální přípustné bodové hranice jednotlivých kategorií kritérií včetně jejich případných podkategorií.

Plné znění Pravidel včetně příloh Certifikační kritéria a Hodnotící komise  ZDE